Skip Navigation Links
 • Ana Sayfa
 • EĞİTİM
 • TPD Psikoterapi Eğitimleri
 • TPD Psikoterapi Eğitimleri

  Türkiye Psikiyatri Derneği
  Destekleyici Psikoterapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimleri

  Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), ilk kez 2011 yılında, Destekleyici Psikoterapi (DP) ve Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) alanında eğitim verebilecek eğiticiler yetiştirmek üzere “Psikoterapi Eğitici Eğitimi Projesi”ni başlattı.

  Bu proje kapsamında “Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitici Eğitimi Programı”, Doç. Dr. Burhanettin Kaya’nın koordinatörlüğünde, İngiltere’den Satvant Singh ve Fatma Bozkurt, Türkiye’den Prof. Dr. Hakan Türkçapar’ın liderliğinde, Prof. Dr. Selçuk Aslan, Prof. Dr. Psk. Emine Gül Kapçı, Doç. Dr. Burhanetin Kaya, Doç Dr. Aslıhan Sayın’ın, Doç. Dr. Sibel Örsel ve Doç Dr. Olga Güriz’in yer aldığı bir eğitici ekiple, 220 saat kuramsal-uygulama ve 120 saat denetim olmak üzere toplam 330 saat süren ve 24 aya yayılan bir çalışmanın ardından 2014 yılında tamamlandı.
  Yapılan eğitici eğitimin ardından 20 Aralık 2014 tarihinde 7 Bölgede ve 11 eğitim grubuyla (Ankara, Erzurum, İstanbul-Marmara, İstanbul- Trakya, Konya, Antalya, Çukurova, İzmir, Kayseri, Samsun, Malatya -Elazığ) yürütülen ilk BDT eğitimi başladı. 112 saat teorik-uygulama ve 56 saat süpervizyon eğitimini içeren ilk BDT eğitim dönemi Mart 2017 tarihinde tamamlandı.

  İkinci kez açılan BDT eğitimleri 10 eğitim grubuyla (Ankara, Malatya -Elazığ, İstanbul-Marmara, İstanbul Trakya, Konya, Antalya, Çukurova, İzmir, Kayseri-Sivas, Bursa) yürütülerek Ekim 2017- Temmuz 2018 tarihleri arasında 112 saat teorik-uygulama, Kasım 2018- Mart 2019 tarihleri arasında 56 saat süpervizyon eğitimleri yapılarak tamamlandı.

  Tamamlanan BDT eğitimlerinde 525 meslektaşımız teorik eğitimi bitirip süpervizyon aşamasına geçiş sınavına girmeye hak kazandı. 327 meslektaşımız ise süpervizyonlarını da tamamlayarak BDT uygulayıcısı sertifikası almaya hak kazandılar.

  2019 yılında İstanbul, Kayseri-Sivas, İzmir ve Samsun olmak üzere dört ayrı bölgede başlayan üçüncü dönem BDT eğitimlerinde, 132 meslektaşımızın katılımıyla teorik-uygulama kısmı tamamlandı ve süpervizyon geçiş sınavı uygulandı. Üçüncü dönem BDT eğitimlerinin süpervizyon aşaması ise hala devam etmekte.

  TPD tarafından Destekleyici Psikoterapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi alanında eğitim verebilecek eğiticiler yetiştirmek üzere oluşturulan Psikoterapi Eğitici Eğitimi Projesi’nin diğer bileşeni ise “Destekleyici Psikoterapi Eğitici Eğitimi Programı”ydı. Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu’nun koordinatörlüğünde başlayan program, yaklaşık üç yıl süren bir çalışmanın ardından tamamlandı ve ülke çapında ilk eğitimler verilmeye başlandı.

  İlk kez 2014 yılında DP eğitimlerine İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere üç ayrı eğitim grubuyla başlandı. 86 meslektaşımızın katıldığı eğitimlerde önce teorik eğitim modülleri tamamlandı, ardından uygulanan sınav sonrası başarılı olanlar ile süpervizyonlara geçildi.

  İkinci dönem DP eğitimlerine İzmir, İstanbul ve Ankara’ya eklenen Antalya ile birlikte dört ayrı eğitim grubuyla başlandı. Çok sayıda başvurunun değerlendirildiği eğitimlere 202 meslektaşımız kabul edildi. 110 saat kuramsal ve minimum 80 saat süpervizyon olmak üzere 190 saatlik (16 hafta sonu) yapılandırılmış bir program başarıyla tamamlandı.

  Tamamlanan DP eğitimlerinde 288 meslektaşımız teorik eğitimi bitirip süpervizyon aşamasına geçiş sınavına girmeye hak kazandı. 117 meslektaşımız ise süpervizyonlarını da tamamlayarak DP uygulayıcısı sertifikası almaya hak kazandılar.

  Üçüncü dönem DP eğitimleri Ankara (Şubat 2018) ve İzmir’de (Ocak 2020) iki yıl arayla açıldı. İki bölgede toplam 106 kişinin kabul edildiği eğitimlere pandemi sebebiyle verilen bir molanın ardından halen devam edilmekte.