TPD 16. Yıllık Toplantısı'nda Psikiyatrik Epidemiyoloji Çalışma Birimi Toplantısı

psikiyatri.org.tr /

TPD Psikiyatrik Epidemiyoloji Çalışma Birimi (ÇB) yıllık toplantısını 12 Nisan Perşembe günü Antalya'da yaptı. Toplantıya Can Cimilli, Okan Taycan, Birmay Çam, Tolga Binbay, Neşe Direk, Aybike Telkök katıldı. Toplantıda ele alınan konular ve kararlar aşağıdaki gibidir:

 

- Makale yazımı: Gelinen son nokta ele alındı. "Türkiye'de Psikiyatrik Epidemiyoloji: Yakın zamanlı Gelişmeler Üzerine Bir Derleme" isimli makalenin yazımı ile ilgili toplantı tarihine kadar yapılanlar Neşe Direk tarafından özetlendi. Toplantı katılımcıları kendi bölümlerine ve genel olarak Türkiye'de psikiyatrik epidemiyolojinin durumuna dair gözlemlerini, düşüncelerini ve yorumlarını dile getirdiler. Makaledeki eksikliklerin giderilmesi için bölüm yazarlarına e-posta gönderilmesi ve 25 Nisan tarihine kadar bölümlerin son haline getirilmesi kararlaştırıldı. Makale ile ilgili ayrıntılı bilgiye çalışma biriminin dernek web sayfasında yer alan bölümünden ulaşılabilmektedir.

 

- Ulusal Kongre oturum önerisi: Ekim 2012 tarihinde Bursa'da düzenlenecek olan 48. Ulusal Psikiyatri kongresi için ÇB bünyesinde makale yazımı deneyiminin ve son 10 yıldaki genel toplum araştırmalarına dair elde edilen sonuçların tartışılacağı bir oturum önerilmesi kararlaştırıldı.

 

- Psikiyatri Güz Okulu önerisi: 2013 yılında düzenlenecek olan psikiyatri güz okulunun ana konusunun psikiyatrik epidemiyoloji olmasına dair bir öneri tartışıldı. Önerinin hayata geçmesi için Eylül 2012 tarihinde Denizli'de düzenlenecek olan güz okulunda önerilmesi ve kabul edilmesi gerekiyor.