DÜNYA PSİKO-ONKOLOJİ KONGRESİ TÜRKİYE’DE ...

psikiyatri.org.tr /

DÜNYA PSİKO-ONKOLOJİ KONGRESİ TÜRKİYE’DE YAPILACAK
Dünya Psiko-onkoloji Kongresi Prof. Dr. Sedat Özkan’ın Başkanlığında 2011’de, Antalya’da Gerçekleştirilecek
Türkiye’de yılda 300 bin kişiye kanser tanısı konuyor. Kanser hastalarının yarısından fazlası tedavi ve destek gerektirecek düzeyde psikolojik kriz yaşıyor. Kanser psikiyatrisi bu tablonun ortaya çıkmasını engellemek için hasta ve yakınlarına psikolojik destek sunuyor. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde Psikososyal Onkoloji Bilim Dalı’nı kuran ve başkanlığını yürüten Prof. Dr. Sedat Özkan, 13. Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne başkan olarak seçildi. ABD, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinde geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen kongrenin 13’ncüsü Antalya’da yapılacak. Dünyanın dört bir yanından, iki bine yakın bilim adamının beklendiği kongrede kanser psikiyatrisi ile ilgili son gelişmeler ele alınacak.
Ülkemizde kimileri ona “kötü hastalık” diyor. Kanserin adı bile korkutmaya yetiyor… Teşhis ile birlikte inkardan felaketçi tutuma kadar farklı şekillerde yaşanan uyum güçlükleri, hastanın yanı sıra yakınları ve tedavi ekibi üzerinde de etkisini gösteriyor. Hastalığın yarattığı psikiyatrik sorunlar, hastanın yaşam kalitesini bozmanın ötesinde tedaviye cevabını da olumsuz yönde etkiliyor. Psiko-onkoloji bilim dalı ise bu olumsuz tablonun ortaya çıkmasını engellemeyi hedefleyen, psikiyatrik tıp alanında kanser psikiyatrisini temsil eden bir disiplin. Hastaya kanser tanısı konulmasından itibaren ortaya çıkan psikolojik tepkileri ele alan psiko-onkoloji, hem hastaya hem de ailesine psikolojik destek sunuyor.   
TÜRK PSİKİYATRİSİNDE BİR İLK    
Kanser hastalarına psikiyatrik tedavi verilmesi için kanser psikiyatrisi bilim dalını kuran İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, kanser psikiyatrisi ile ilgili dünya çapındaki en kapsamlı kongrenin başkanlığına seçildi. Özkan, 13’ncüsü Antalya’da gerçekleşecek kongrede dünyanın dört bir yanından gelecek yabancı bilim adamlarına ev sahipliği yapacak. Kanser psikiyatrisinin temellerinin 1960’lı yıllarda ABD’de atıldığını belirten Prof. Dr. Sedat Özkan, “Kanser psikiyatrisinin Orta Doğu, Doğu Avrupa ülkelerinde ve Türki Cumhuriyetler’de de yaygınlaşması için bilimsel anlamda öncülük yapıyoruz. Kanser psikiyatrisiyle ilgili en kapsamlı uluslar arası kongrenin Türkiye’de yapılmasında bu faktör de etkili oldu” diye konuştu.  
YABANCI PSİKİYATRİSTLER TÜRKİYE’DE BULUŞUYOR
Dünya Psiko-onkoloji Birliği (International Psychooncology Society-IPOS) kanser hasta ve yakınlarına yönelik tüm çalışmalara öncülük ediyor. IPOS tarafından her yıl düzenlenen kongreler, kanser hastalarının tedavisinde psikolojik desteğin gerekliliğini duyurmak açısından büyük önem taşıyor. Bu yıl 12’ncisi Kanada Quebec’de düzenlenecek Dünya Psiko-onkoloji Kongresi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde 2011’de Antalya’da gerçekleştirilecek. 13. Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne psikiyatri, onkoloji ve psikoloji camiasından binden fazlası yabancı bilim adamı olmak üzere iki bine yakın hekimin katılması bekleniyor.