Kocaeli Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Birimi, Türkiye Psikiyatri Derneği Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı koordinatörlüğünde II. Kocaeli Buluşması...

psikiyatri.org.tr /

Kocaeli Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Birimi, Türkiye Psikiyatri Derneği Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı koordinatörlüğünde II. Kocaeli Buluşması 6-7 Nisan 2009 tarihleri arasında “kriz durumlarında yaşam biçimi değişiklikleri” temasıyla gerçekleştirilecek...
 
 Sağlık, Eğitim, Danışmanlık, Koruma, Bakım gibi hizmetlerde
RUH SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRME, GELİŞTİRME
ve KORUYUCU RUH SAĞLIĞI PLATFORMU
                      
           Kocaeli Buluşması-II
6–7 Nisan 2009
“Kriz durumlarında yaşam biçimi değişiklikleri”
 
Ruh Sağlığını Güçlendirme, Geliştirme Ve Koruyucu Ruh Sağlığı Platformu Kocaeli Buluşması I, 17–18 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilmişti. “Birinci basamak sağlık hizmetlerinde ruh sağlığını güçlendirme, geliştirme ve koruyucu ruh sağlığı” konusunda hizmet veren farklı meslek gruplarından kişiler bir araya gelip görüş alışverişinde bulunmuş, bir etkileşim ağı kurmayı kararlaştırmışlardı.
 
Bu yıl ikinci kez bir araya geliniyor. İkinci toplantının ana teması; “yaşam biçimi değişiklikleri” olacak, özellikle ele alınacak boyut; “kriz durumlarında yaşam biçimi değişiklikleri”… Bu Konunun seçilmesinin nedenleri;
  • 2009, Bölgemizde 1999 da yaşanan büyük afetin 10. yılı.
  • Ayrıca dünyada, ülkemizde ve yine özellikle bölgemizde ekonomik kriz sonucu ortaya çıkan “iş kayıplarına bağlı sosyal kriz” yaşanmakta
 
Farklı meslek gruplarında hizmet verenler, iş kaybı yaşayan birey ve ailelerle ilk karşılaşma noktalarında ne tür sorunlara, zorluklara tanık oluyorlar? Koruyucu ruh sağlığı alanında, ruh sağlığını güçlendirme geliştirme alanında neler yapmaktalar, daha öte neler yapabilirler? 10 yıl öncesinden bugüne neler taşıdık, deneyimlerimizden neler öğrendik? Günümüzde yaşam biçimi değişiklikleri adına nelerle karşılaşmaktayız? Bugünden geleceğe  daha iyi nasıl hazırlanabiliriz?
 
  • Deneyimlerimizi paylaşmak, iyi uygulamalardan haberdar olmak için,
  • İhtiyaç belirleyebilmek, daha iyi hizmet verebilmek amacıyla araştırmalar planlamak için,
  • Eğitim programları ve kolay uygulanabilir kılavuzlar geliştirmek için Ruh Sağlığını Güçlendirme, Geliştirme Ve Koruyucu Ruh Sağlığı Platformu olarak bir araya gelmek istiyoruz.
 
Etkinliğimizde, sağlık sektöründen hekimleri (psikiyatrist, halk sağlığı uzmanı, aile hekimliği uzmanı, genel pratisyen), hemşireleri (psikiyatri hemşiresi, halk sağlığı hemşiresi, iş sağlığı hemşiresi), psikologları (klinik psikolog, endüstri psikoloğu), eğitim sektöründen (psikolojik danışma ve rehberlik uzmanı, öğretmen,) sosyal hizmet sektöründen (sosyal çalışmacı, alanda hizmet veren kişiler, sosyolog, çocuk gelişimi uzmanı), hukuk ve adalet sektöründen (alanda çalışan uzman, hakim ve avukat), çalışma sektöründen (İşkur’da ve sendikalarda görev yapan) uzmanları ve doğrudan toplumla bire bir ilişkide bulunan kişileri aramızda görmek istiyoruz. 
 
Dünya Sağlık Örgütü uzmanı olarak dünyanın çeşitli yerlerinde danışmanlık hizmeti veren bir değerli uzman Prof Rachel Jenkins de Kocaeli Buluşması II’nin konuk katılımcısı olacak, Yerel kurum ve kuruluşların temsilcileri yanında özellikle Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı adına katılımları sağlayabilmek için gerekli duyuru ve davetler yapılması planlanmıştır.
 
Kriz durumlarında yaşam biçimi değişimlerine destek konusunda yapılan çalışmaların, gözlemlerin (iyi uygulamaların) poster olarak sunulacağı, genel bir durum değerlendirme oturumu sonrası iki temel konuda grup çalışmasının yapılacağı toplantı sonrasında etkileşim ağının canlı tutulması hedeflenmektedir. Eğitim programları ve bazı kılavuzların geliştirilmesi ve araştırmaların-araştırma sonuçlarına dayalı hizmetlerin planlanması ve yaşama geçirilmesi için somut adımlar ve görev paylaşımları düşünülmektedir.
 
Düzenleme Kurulu adına
Prof Dr Bülent Coşkun
Kocaeli Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Birimi Müdürü
 
  
Kocaeli Üniversitesi Toplum Ruh Sağlığı Birimi, Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı,
ve Türkiye Psikiyatri Derneği Kocaeli Şubesi koordinatörlüğünde Kocaeli Buluşması II ye davet edilen ve katılımı beklenen kurumlar:
 
Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı,
Çalışma Bakanlığı İş kur Genel Müdürlüğü,
Kocaeli Valiliği
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü
Kocaeli İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü
İşkur Kocaeli Bölge Müdürlüğü
Kocaeli Tabip Odası
Kocaeli Barosu
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı
 
Listeye başka kurum ve kuruluş temsilcilerinin eklenmesi söz konusu olabilir…