TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ’NDEN MEKTUBUNUZ VAR...

psikiyatri.org.tr /

Değerli meslektaşlarım,
 
Türkiye Psikiyatri Derneği 44. Ulusal Psikiyatri Kongresi’ne bir aydan az bir zaman kaldı. Yaklaşık 1.5 yıl önce başlayan hazırlıklarımız nihayet bitti. BTDK üyelerimizin yoğun emek ve zaman harcamaları sonucu hazırlanan ve 14-19 Ekim tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştireceğimiz bu kongrenin bilimsel programına ve diğer bilgilere TPD websitesi anasayfasındaki kongreler bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
Geçtiğimiz yıllardaki deneyimlerimiz sonucu, kongreye katılan meslektaşlarımızın kahvaltı dışındaki yemek öğünleri ve toplantı aralarındaki gereksinimlerinin karşılanması açısından sıkıntı çekmemeleri için 44. UPK’yı “her şey dahil” sistemle hizmet veren Wow Kremlin ve Topkapı Palas’ta yapmayı kararlaştırdık. Böylece bu iki otelde konaklayan meslektaşlarımız hiç bir ek ücret ödemeksizin bu otellerin tüm olanaklarından yararlanabileceklerdir.
 
Öte yandan “kendi olanaklarıyla” kongreye katılacak olan asistan ve uzman üyelerimiz için kongre merkezine yakın bir mesafede alternatif iki konaklama oteli seçtik. Kongre süresince “oda-kahvaltı” bedeli olarak oldukça uygun bir ücret  karşılığında kalınabilecek bu otellerden kongre merkezine ücretsiz günlük düzenli ulaşım planlanmıştır.
 
Tam bu aşamada karşımıza bir sorun çıkmıştır. Bu da alternatif otellerde kalacak olan meslektaşlarımızın “herşey dahil” sistemiyle hizmet veren kongre merkezinde günlük bilimsel program boyunca kongre otelinin (öğle yemeği, ara içecekler, öğün dışı yiyecekler vb) olanaklarından yararlanabilmesi için otel yönetimi günlük 30 Euro ücret talep etmiştir. Bunun yanısıra açılış kokteyli ve kapanış yemeği için de ayrıca toplam 60 Euro istenmiştir.
 
TPD Merkez Yönetim Kurulumuz, bir kişi için 5 günlük kongre boyunca kişi başına toplam 210 Euro tutarındaki bu giderin TPD üyeleri için TPD tarafından karşılanmasına karar vermiştir. Böylece alternatif otellerde kendi olanaklarıyla kalacak olan TPD üyesi uzman ve asistanlarımız ek bir ücret ödemeden kongre otelindeki hizmetlerden yararlanabilecek, açılış kokteyli ve kapanış yemeğine katılabileceklerdir.
 
Daha iyi daha verimli bir kongre hedefleyen Merkez Yönetim Kurulumuz, bu deneyimlerle, sonraki kongrelerimizde bu tür sorunların yaşanmayacağı, konaklama olanakların daha uygun olacağı, katılımcıların daha fazla tercih olanağı bulabileceği kent merkezlerini tercih etmeyi düşünmektedir.
 
Asistanlarımızın kongrelere katılımının çok önemli olduğu düşüncesinde olan TPD Merkez Yönetim Kurulumuz, 12. Yıllık Toplantı - Bahar Sempozyumunda olduğu gibi 44. Ulusal Psikiyatri Kongresi’nde de asistan bursunu devam ettirmeye karar vermiş ve bunu çok önceden duyurmuştu. Kongrede panel, kurs, çalışma gruplarında konuşmacı olarak yer alan ya da poster bildiride ismi ilk üç sırada yer alan asistanlarımızın kayıt, konaklama ve ulaşım giderlerini kapsayan asistan bursumuzdan 6O’ın üzerinde asistanımızın yararlanacağını umuyoruz.
 
Yine bu yıl bir ilk olmak üzere birinci yıl asistanlarımızı Psikiyatri ve TPD ile tanıştırmayı amaçlayan bir toplantıyı Ulusal Psikiyatri Kongresi’nden bir gün önce kongre merkezinde gerçekleştireceğiz. Psikiyatri ve psikiyatrist kimliğinin, psikiyatri tarihinin, etik kurallarımızın, asistanlığın özlük haklarının yanısıra, TPD’nin ilkelerinin ele alınacağı bu iki yarım günlük toplantıyı, çağrı yaptığımız tüm Psikiyatri Ana Bilim Dalları ve Klinik Şefliklerinden gelen yanıtlara göre 52 kişilik bir asistan grubuyla gerçekleştireceğiz.. Bu toplantıya katılacak asistanlarımızın giderleri de tamamen TPD tarafından karşılanacak ve asistanlarımız bu toplantının hemen ardından ücretsiz olarak Ulusal Psikiyatri Kongresi’ne katılacaklardır. Söz konusu toplantıda asistanlarımıza TPD İstanbul Şubemizin hazırladığı TPD El Kitabı’nın basılmasını sağlayıp, dağıtabileceğimizi umuyoruz.
 
Bildiğiniz gibi ana teması “Etik” olan 44. Ulusal Psikiyatri Kongresinde, Merkez Yönetim Kurulumuz ana temaya uygun olmak üzere TPD Forumunda ” İlaç Endüstrisi ile İlişkilerde Etik” konusunu seçti. Sizleri ilaç endüstrisi ile ilişkilerimizde etik kurallarımızı oluşturmaya zemin hazırlayacak olan bu foruma katılmaya ısrarla çağırıyoruz. 
 
Yine bir ilk olmak üzere, 44. Ulusal Psikiyatri Kongresinde, tüm konuşmacılarımız sunumların başında bir slaytla İlaç Endüstrisi ile son üç yıl içindeki ilişkilerini açıklayacaklar. Bundan sonraki kongre ve toplantılarımızda sürdürülecek olan bu uygulamanın ana teması etik olan 44. Ulusal Kongreyle başlamasının hoş olacağını düşünüyoruz.
 
Güzel ve verimli bir kongre geçirmeniz dileğiyle.
 
Şeref Özer
TPD MYK adına