TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

psikiyatri.org.tr /

BASIN AÇIKLAMASI
 
27 Temmuz 2008 tarihinde saat 21.45’de İstanbul Güngören’de meydana gelen 2 ayrı patlama sonucunda şu ana kadar toplam 17 kişi yaşamını yitirmiş ve 150’den fazla yurttaşımız yaralanmıştır. Türkiye, yurttaşlarımıza doğrudan yöneltilen bir şiddet eylemi ile bir kez daha derinden sarsılmıştır.

Çok sayıda insanın ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan ve büyük bir üzüntü ile karşıladığımız bu saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara  acil şifalar diliyoruz.
Toplumu sindirmeye, insanı ve insani değerleri yok etmeye yönelik şiddetin sorumlularının kısa sürede saptanıp yargıya intikali kamu vicdanını rahatlatacak, insanlarımızın ruh sağlığının korunmasına katkıda bulunacaktır.
Bu üzücü süreçte kamuoyunun bilgi alma hakkı özenle korunmalı, ancak ruh sağlığını olumsuz etkileyen dehşet verici görüntülerin tekrar tekrar yayımlanmasından kaçınılmalıdır.
Türkiye Psikiyatri Derneği olarak bu saldırıyı kınar, saldırıdan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen yurttaşlarımızın bu saldırının etkileriyle baş edebilmesini sağlamak amacıyla yardıma hazır olduğumuzu kamuoyuna bildiriz.

Türkiye Psikiyatri Derneği  Merkez Yönetim Kurulu