TPD 12.YILLIK TOPLANTI-BAHAR SEMPOZYUMU RAPORU

psikiyatri.org.tr /

TPD 12. YILLIK TOPLANTI – BAHAR SEMPOZYUMU RAPORU


TPD-12 Yillik Toplantisi/ Bahar Sempozyumu ülkemiz psikiyatri toplulugunun bilimsel katkisi ve katilimi ile 23-27 Nisan 2008 tarihleri arasinda Fethiye'de yapildi.

Sempozyumun ilk gününün Egemenlik ve Çocuk Bayrami'na rastlamis olmasi nedeniyle ilk konuk konusmacimiz çok genç bir arkadasimiz Lal Yalçin idi. Çocuk sarkilariyla baslayan sempozyumun açilis konferansini "Çevre ve Saglik" konusunda Prof. Dr. M. Kadioglu yapti.

Toplantiya 25'i refakatçi olmak üzere toplam 632 kisi katildi.

Bilimsel Program planlandigi gibi 25 panel, 11 Çalisma Grubu ve 6 kurs ile gerçeklestirildi. Alti kisi hariç tüm konusmacilar geldi. Bilimsel içerikle ilgili olumlu geribildirim sayisi yüksekti. Kurslara katilanlarin doldurduklari anketlerde egitim içerigine iliskin geribildirimlerinde doyurucu bulduklari yönünde yanitlar yüksekti. Tüm program zamaninda ve teknik aksama olmadan yürütüldü.

TPD-MYK tarafindan önerilen "Sinir Ihlallerine iliskin" panel, "TPD Forumu" ve "Orda bir Uzman Var Uzakta Görev Grubu" toplantilari yapildi.

Yillik toplantida Bilimsel programin yaninda TPD Kurullarinin toplantilari yer aliyordu: 52 Bilimsel Çalisma Biriminin çogu toplandi. Yeterlik Kurulu'nun 3 alt kurulu, TPD MYK (iki gün),17. Anadolu Psikiyatri Günleri Düzenleme Kurulu, 18. Anadolu Psikiyatri Günleri Düzenleme Kurulu, Merkez Esgüdüm Kurulu, Merkez Onur Kurulu, BTDK-(2006-2007) toplandi. BTDK (2007-2009) hem genel kurul toplantisini yapti hem de 13.YT-BS ve 45. UPK ihalesi için toplandi.

Tüm bu toplantilar için üç konferans salonu, 13 toplanti odasi, 687m2 lik stand alani, 4750m2'lik bir depo ile sosyal faaliyetler alani hariç, irili ufakli 20 alan kullanildi.

Oturumlarda salon doluluk oranlari kimi zaman yetersiz, kimi zaman doyurucuydu. Yetersiz doluluk orani olan oturumlarin, katilimcilarin seçici izleme tutumlarinın sebepleri önümüzdeki yillarda yapilacak TPD toplantilarinin programlarinda dikkate alinmalidir.

Toplantilarda konusmaci olan bazi meslektaslarimiz, toplantiya katilimin desteklenmesi ile ilgili talepte bulunmus, bazilari da konuyla ilgili bilgi almak istemistir. Bu konu, 2006-2007 Yilinda ilk kez göreve baslayan BTDK genel kurulu ve BTDK-yürütme Kurulu'nda da tartisilmis ve TPD-BTD Yönetmeligine uygun davranilmistir. TPD-BTD Yönetmeligine göre, yapilan bilimsel toplantilarda, dogrudan davetli konusmacilarin ulasim, kayit, konaklama ücretleri bütçeden karsilanmakta, bunlar disinda konusmacilar yalnizca kayit ücretinden bagisik tutulmakta, konaklama ve ulasim destegi verilmemektedir. Öte yandan MYK, MOK, BTDK üyeleri, Kurs Egiticileri gibi farkli görevleri olan kisilere tam destek verilmektedir.

Ilaç sanayinden alinan destegin bir havuzda toplanmasi ve kisilere destegin TPD'nin kurullari (örnegin BTDK) tarafindan düzenlenmesi ilaç sanayi temsilcilerince benimsenmemektedir. Bu konuda dayatilirsa katilimcilarin kendilerinin alacagi destek disinda kisi destegi alinamaz görünmektedir.

BTDK-YK tarafindan 12. YT-BS'de yönetmelige göre katilimi zorunlu olan kisilerin bütçeden desteklenmesine ve dogrudan ilaç endüstrisi destegi alma olasiligi güç olan konusmacilara öncelik taninmistir. Bilindigi gibi psikotik bozukluklarin, duygudurum bozukluklarinin tedavisinde ilaç kullaniminin çok önemli bir yeri vardir. Bu durumdaki BÇB'lerin ilaç firmasi destegini alma olasiliginin, Koruyucu Ruh Sagligi veya Psikoterapilerle ilgili BÇB'lere göre yüksek oldugu açiktir.

Üniversite ve diger arastirma fonlarindan destek olmamasi nedeniyle sürekli ilaç sanayisinden destek talep etmek kongre düzenlerken en yoran ve sikan istir. Ilaç sanayisinin durum, konum ve bütçesindeki konjonktürel degisiklikler de her yil ayni kosullarda kongre yapma olasiligini azaltmaktadir. TPD'nin bilimsel toplantilari için farkli bir bütçe ve destek modeli gelistirmek gerekliligi birçok üyemizce dile getirilmektedir. Önerileriniz degerlendirilerek, yapilabilecek degisikliklere iliskin modeller gerek TPD-MYK gerek TPD- BTDK gündeminde yer almaktadir. Model degisikligi karari verilirse, kisi ve BÇB olarak yeni gelistirilecek modele katkilarinizin degeri tartisilmaz olacaktir.

12. YT/BS'e aktif olarak katilan hocalarimiza ve meslektaslarimiza katkilari ve geri bildirimleri için tesekkür eder, Türkiye Psikiyatri Dernegi'ne her türlü katkinin artarak sürmesi dilegiyle saygilar sunariz.

Sahika Yüksel                                  Mesut Çetin                                       Seref Özer

Sempozyum Baskani                         BTDK Baskani                              TPD Genel Baskani


Ek:

Katılımcıların Dağılımı:

Toplam katilimci sayisi 632 (607 kayitli ve 25 refakatçi )

Konusmaci sayisi: 112 (6'si katilmamistir)

sponsoru olan konusmaci : 62

Burslu konusmaci : 3

Sponsoru olmayan Konusmaci: 41

Toplam Oturum Baskani sayisi: 26
Sponsoru olan oturum baskani sayisi: 16

Gelmeyen: 2

Sponsoru olmayan: 8

BÇB'lerden gelen öneriler kapsamindaki konusmaci sayisi: 88 (6'si gelmemistir)
Serbest gönderilen önerilerdeki konusmaci sayisi: 24

Toplam Sponsorlu kayit: 472

Kendi imkanlariyla katilan : 14

TPD Destekli kisi sayisi: 121

Burslu asistan sayisi: 37

Kurs egiticisi 14

TPD kurullari, (Yeterlik K, BTDK-(2005-2007I, BTDK-(2007-2009), MOK, Eski baskanlar., MYK): 67