Değerli Hocamız Prof. Dr. Metin Özek'i yitirdik

psikiyatri.org.tr /

Değerli Hocamız Prof. Dr. Metin Özek'i yitirdik

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Emekli öğretim Üyesi, değerli hocamız Prof. Dr. Metin Özek'i 6 Eylül 2010 sabahı yitirdik. Prof. Dr. Metin Özek'in cenazesi 10 Eylül 2010 tarihinde Teşvikiye Camii'nde kılınacak olan öğle namazının ardından Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verilecektir. Ailesine, sevenlerine, öğrencilerine, dostlarına sabır ve dayanma gücü, meslek topluluğumuza başsağlığı diliyoruz. 

Türkiye Psikiyatri Derneği
Merkez Yönetim Kurulu


Metin Özek ile ilgili Sn Prof. Dr. Olcay Yazıcı tarafından kaleme alına yazı aşağıda iletilmiştir.

...............................................

METİN ÖZEK
 
Bir üniversite hocasının asistanlarıyla ilişkisi nasıl çok özel olabilir?
 
Bu soruyu şöyle yanıtlardım: Asistanlar o hocanın hem bilgisi hem kişiliğine çok saygı duymalı, bu ilişki sürekli yeni düşüncelere zorlandığınız geliştirici bir özellik taşımalı ve hiyerarşik değil, samimi, rahatlatıcı, dahası eğlendirici bir atmosfer içinde, içinizdeki yetenekleri keşfetmek için sizi sürekli araştıran, meraklı, çok zeki bir çift gözü hep üzerinizde hissetmelisiniz.
 
Bunu Metin Hoca ile yaşadık ve öğrendik. Klinikte de böyleydi, cömertçe bize açtığı evindeki toplantılarda da böyleydi. Asistanlarıyla her etkileşimi, özenle, ayrıcalıklı bir ana dönüştürmeye yönelen bir hoca. Size özel ve değerli olduğunuzu hissetiren bir insan. Konuşmayı çok sevdiği gerçekti, ama konuşurken sizi inceleyip, keşfetmeye ve yeni olana açık, çocuksu muzip pırıltılar uçuşan gözleri de bir o kadar gerçekti.
 
Ondan öğrendiğimiz bu stili, daha sonra bizden gençlerle etkileşimimize taşımaya çalıştık ama onun kadar etkili ve başarılı olabildiğimizi sanmıyorum.
 
Dürüst ve cesur bir öğreticiyi, hocamızı, dostumuzu, arkadaşımızı kaybettik. Yaşadığı tüm acı darbeler gibi bunu göğüslemek için de sakin ve hazırdı.
 
Huzur içinde uyu… sevgili özel insan.
 
Olcay Yazıcı