TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ TEMEL ASİSTAN EĞİTİMİ İSTANBUL'DA ÇATALCA DURUSUPARK OTELDE YAPILDI

psikiyatri.org.tr /

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ TEMEL ASİSTAN EĞİTİMİ İSTANBUL'DA ÇATALCA DURUSUPARK OTELDE YAPILDI

Türkiye Psikiyatri Derneği'nin, ilk ve son yıl  asistanlarına yönelik düzenlediği temel asistan eğitimi programı, 31 ekim-1 kasım 2009 tarihinde İstanbul'da Çatalca Durusu Park Otel’de gerçekleştirildi. Temel Asistan Eğitimi I ve II' de Burhanettin Kaya, Cem Kaptanoğlu,  Doğan Şahin,  Doğan Yeşilbursa, , Halis Ulaş,   Hüseyin Soysal,    Latif Alpkan,  Mehmet Yumru,  Mustafa Sercan,  Raşit Tükel,   Selçuk Candansayar,  Sinan Gülöksüz,  Maviş belgeseli ile Şahap Erkoç, Şahika Yüksel ve  TPD Hukuk Danışmanı  Av. Ziynet Özçelik eğitici olarak yer aldı. Zor hava koşullarna karşın, Türkiye'nin dört bir yanından gelen ilk  ve son yıl asistan 105 genç meslektaşımız eğitimlere eksiksiz olarak katılması, geç saatlere kadar süren yoğun programa rağmen firesiz bir şekilde katılımın gerçekleşmesi övgüye değerdi.
 
İlk yıl asistanlarına yönelik eğitim Dr. Şahap Erkoç tarafından hazırlanan, Türkiye psikiyatri tarihini anlatan Maviş adlı belgesel ile başladı. Eğitim programı kapsamında, psikiyatrinin insana ve topluma bakışı, psikiyatrinin meslek kimliği, ruh hekimliği meslek etiği kuralları, asistanların özlük hakları ve yükümlülükleri, ilaç endüstrisi ile ilişkiler, Klinik eğitime yaklaşım ve psikiyatri uzmanlık eğitiminin temel ilkeleri, alandan çalışan bir uzmanın gözünden psikiyatri eğitimi, Asistan örgütlenmesi süreci, Türkiye Psikiyatri Derneğinin tarihi ve örgüt belleği üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Genç meslektaşlarımız bu eğitim ile birlikte psikiyatri uzmanlık eğitimine başlarken yaşadıkları şaşkınlığını geçtiğini, ne isteyecekleri ve yapacakları konusunda bir yön çizmelerine ilişkin zihinlerinde bir ışık yaktığını, derneği taşıdıklarını ve meslek yaşamlarının en başından itibaren derneğin yanlarında olduğunu hissettiklerini ve güven duyduklarını belirttiler.
 
Dördüncü yıl asistanlarına yönelik olan eğitim programı kapsamında, hekimlerin toplumsal sorumlulukları, meslek kimliği ve psikiyatrik etik, ruh hekimliği meslek etiği kuralları, bir psikiyatri kliniğini yönetmek, grup dinamiklerini yönetmek, psikiyatride ekip ilişkisi, asgari servis standartları, psikiyatrın özlük hakları, yükümlülükleri, rapor örnekleriyle adli psikiyatri, alkol, madde ve denetimli serbestlik, kadın mağdurun adli-psikiyatrik  değerlendirmesi gibi konular ele alındı ve zorunlu hizmet deneyimleri aktarıldı. Kısa süre sonra alanda çalışacak ve sorumlulukları artacak olan uzman adayları için, bu eğitimin çok değerli bir katkı olduğu ve temel bir gereksinimi karşıladığı vurgulandı. Meslek yaşamında gereksinim duyulduğunda danışabilecekleri ve destek alabilecekleri bir meslek örgütünün ve hocalarının olduğunu bir kez daha öğrenmenin en değerli kazanç bundan büyük sevinç duyduklarını belirtiler.
 
TPD yönetiminin, asistan eğitimine yönelik çalışmalarının artarak sürmesi, yaygınlaştırılması, kongre burslarının sürdürülmesi, kongre katılımın ücretlerini katılımı kolaylaştıracak biçimde düşük tutulmasına devam edilmesi, tüm giderlerin TPD tarafından karşılandığı, organizasyonun TPD tarafından gerçekleştirildiği eğitimlerin sürdürülmesine yönelik dilekler iletildi.
 
Sağnak yağmurun damlalarının günün ışıklarıyla pırıltılar saçtığı, eğitimin bitmesi ve ayrılığın hüznüyle karışık bir heyecanın camlarda buğuya dönüştüğü, yeni eğitimlerin ve paylaşımların dilendiği bir dönüş yolculuğuyla eğitim programı  sona erdi. 

(www.durusuparkotel.com)