TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ URUMÇİ KATLİAMI İÇİN BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

psikiyatri.org.tr /

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI
Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Katliama Hayır !
 
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5 Nisan 2009 tarihinde  geçen ay iki Uygur işçisinin öldürülmesini protesto etmek için toplanan Uygur halkına karşı Çin güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu gelişen olaylarda ilk üç gün içinde 200 kişinin hayatını kaybettiği, 800’in üzerinde kişinin yaralandığı ve 1000’in üzerinde kişinin tutuklandığı öğrenilmiştir..
 
Haberleşme ve internetin engellenmesine karşın tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen bu olaylar Çin Yönetiminin bu özerk bölgede Uygur halkına karşı sistemli bir sindirme ve yok etme girişimi  içinde olduğu anlamına gelmektedir.
 
Bir çok kişinin fizik şiddete uğraması, tutuklanması, yaralanması, ölmesi gerek bu olaylar sırasında orada bulunanlar gerekse yakınları yararlanan ve ölenler için ciddi travmatik sonuçlar yaratacağı açıktır. Özellikle Çin ordusunun da müdahaleye hazırlandığı şeklindeki haberlerin alınması, Ürumçi’nin dünya ile iletişiminin kesilmesi endişelerimizi daha da artırmaktadır.
Türkiye Psikiyatri Derneği olarak Çin hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygur halkına yönelik bu sistemli girişimlerini kınıyor, uluslar arası kamuoyunu  duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletleri  bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz.

TPD Merkez Yönetim Kurulu