TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI: Şiddet ve silahlanmaya karşı ciddi önlemler alınmalıdır

psikiyatri.org.tr /

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI
 
Şiddet ve silahlanmaya karşı ciddi önlemler alınmalıdır
 
Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü'nde silahlı kişilerin yaptığı katliamda 3’ü hamile olmak üzere 16 kadın ve 6’sı çocuk 44 kişi yaşamını yitirdi.
 
Bu katliam da göstermiştir ki şiddet ülkemizde giderek tırmanmaktadır.
Evde, okulda, sokakta, işyerlerinde, toplumsal eylemlerde, düğünlerde, maçlarda her yerde artan şiddet toplumda derin acılara, çaresizlik, geleceğe yönelik endişe ve umutsuzluğa yol açmaktadır.
 
Silahlanmanın gelenek, görenek ve erkekliğin gereği gibi gösterilerek hoş görüldüğü, hatta özendirildiği, her türlü kutlamada silah kullanmanın sıradanlaştığı, şiddetin her düzeyde sorunların tek çözüm yolu olarak görüldüğü ve kutsandığı, televizyonlarda şiddet içeren dizi ve programların öne çıkartıldığı günümüzde şiddet sarmalının giderek büyümesine engel olunamamaktadır. Özellikle koruculuk sistemiyle bir grup insanın devlet eliyle silahlandırılması ülkemizi şu andaki kaçınılmaz yere getirmiştir.
 
Türkiye Psikiyatri Derneği olarak, her düzeyde ve ortamda  şiddet olaylarının artmasından yoğun kaygı duyuyor, artan şiddetin ciddi şekilde ele alınması ve önlenmesi için gereken tüm çabaların yaşama geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
 
 
Türkiye Psikiyatri Derneği
Merkez Yönetim Kurulu