TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI: FİLİSTİN HALKININ YOK EDİLMESİNE HAYIR

psikiyatri.org.tr /

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI:
FİLİSTİN HALKININ YOK EDİLMESİNE HAYIR
 
Tüm dünya, geçtiğimiz günlerde İsrail tarafından Gazze’de sivil halka yönelik başlatılan ve 370’den fazla kişinin öldüğü, 1400’ü aşkın kişinin yaralandığı insanlık dışı saldırıya tanıklık etmektedir. Hiç bir gerekçe büyük bir çoğunluğu kadınların ve çocukların ölümüne ya da yaralanmasına neden olan bu saldırıyı haklı kılamaz. Bu bir katliamdır.  İsrail ordusunun Gazze sınırına yaptığı yığınak, engellenmediği takdirde saldırıların, bir savaşa dönüşebileceğini göstermektedir.
Savaş insanların ölmesi, yaralanması, sakat kalması, yoksullaşması ve göç demektir. Ailesini yakınlarını dostlarını kaybetmesi, korku, acı, şiddet ve gözyaşı demektir. Savaş, yalnızca bugünkü mağdurlarını değil, süregen etkisiyle sonraki kuşakları da örseleyecek  ağır bir travmadır.. 
İsrail devleti, bu saldırılarının yanısıra, uzun zamandır uyguladığı abluka ile temel besin ve ilaç gibi insani yardımların ulaşmasını da engelleyerek adeta Filistin halkını yok etmeye çalışmaktadır.
Türkiye Psikiyatri Derneği olarak Filistin halkını yok etmeye yönelik abluka ve insanlık dışı saldırıları nedeniyle İsrali devletini şiddetle kınıyoruz..
 
Türkiye Psikiyatri Derneği
Merkez Yönetim Kurulu