DEĞERLİ BİR MESLEKTAŞIMIZI DAHA YİTİRDİK: DOÇ. DR. KRİTON DİNÇMEN VEFAT ETTİ

psikiyatri.org.tr /


28.08.2008 Perşembe günü saat 11.00'de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kütüphane binasındaki Yeni Profesörler Kurulu Salonu'nda tören yapılacağı öğrenilmiştir.

ÖZGEÇMİŞİ

Heybeliada’da 1924 yılında doğan Kriton Dinçmen, 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültenin psikiyatri ve nöroloji kliniklerinde 1955 yıllarında ihtisasını tamamlayan Dinçmen, bir süre psikiyatri kliniğinde başasistan olarak çalıştı.

Bu sırada kazandığı bursla 1961 yılında Amerika’ya giderek New Jersey Monmouth Medical Center’de dinamik psikiyatri alanında çalışan Dinçmen, daha sonra yine Amerika’da çeşitli hastanelerde görev yaptı.

Dinçmen’in çok sayıda çalışma ve makalesi Amerika’nın en ciddi tıp dergilerinde yayınlandı, bunlardan bir kısmı Excerpta Medica ile Digest of Neurology and Psychiatry gibi dünya psikiyatrisinin en titiz dergilerinde pek çok yerli ve yabancı tıp araştırmacısı tarafından kaynak gösterildi.

Türkiye’ye 1965 yılında dönerek Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışmaya başlayan Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu (Psikiyatri) Başkanlığı, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde Öğretim Üyeliği yaptı.

Evli ve 3 çocuk babası Dinçmen’in roman, öykü, şiir, mitoloji, tarih, psikiyatri alanlarında da çok sayıda kitabı bulunuyor.