TTB BAŞKANI PROF. DR. GENÇAY GÜRSOY’UN ANKARA’DA GÖZ ALTINA ALINMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

psikiyatri.org.tr /


TTB BAŞKANI PROF. DR. GENÇAY GÜRSOY’UN ANKARA’DA GÖZ ALTINA ALINMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy 03.05 2008 tarihinde sabaha karşı saat 05:00'de Ankara Tabip Odası Genel Kurulu'na katılmak üzere geldiği Ankara'da kalmakta olduğu otelde gözaltına alınmış, Saat 12:00 civarında ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır.

2004 yılında başkanlığını bir dönem yürütmüş olduğu bir vakfın artık çıkmayan bir yayın organı ile ilgili bildirimde bulunmama nedeniyle Basın Kanunu'na muhalefetten açılan bir davada 4 yıldır ikamet etmekte olduğu İstanbul'da bulunamaması üzerine, karar tebliğ edilmemiş olduğu halde Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadesi alınmak üzere hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldığı ve bu gerekçeyle Ankara Tabip Odasının Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği Ankara'da gözaltına alındığı öğrenilmiştir.

Bu girişimin özellikle 1 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul ve diğer kentlerde polisin nedensiz şiddet uygulaması ve hastanelere gaz bombaları atması nedeniyle, TTB ‘nin başta İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü olmak üzere olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağını basınla paylaştığı günün gecesinde yaşanmış olması çok dikkat çekicidir.

Ülkemizin en önemli mesleki ve demokratik kitle örgütlerinden biri olan Türk Tabipleri Birliği'nin Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy’a yönelik gerçekleştirilen bu keyfi uygulamayı kabul etmediğimizi, içimize sindiremediğimizi, mesleğimize ve meslek örgütümüze saygısızlık olarak algıladığımızı belirtir, Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu olarak bu uygulamaya zemin hazırlayan, izin veren ve uygulayan başta mülki amirler ve İçişleri Bakanı olmak üzere ilgili tüm kişi ve kurumları şiddetle kınadığımızı bildiririz.  

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ MERKEZ YÖNETİM KURULU