GPK’dan Etkileşimli Vaka Toplantıları Serisi

psikiyatri.org.tr /

Sayın Meslektaşlarımız,

Genç Psikiyatristler Komitesi (GPK) kurulduğundan bu yana WhatsApp gruplarımızdan hiç eksik olmayan “Merhaba arkadaşlar, size danışmak istediğim bir hastam var” şeklinde başlayan mesajlar üzerinden derlemeye çalıştığımız, özellikle kamuda çalışan veya devlet hizmet hükümlülüğü yapan genç meslektaşlarımızın karar vermekte, ele almakta güçlük çektiği vakaların izlem süreçlerinin konu edinileceği vaka toplantılarının ilkini 15 Şubat Salı günü başta Doç. Dr. Koray Başar, Uzm. Dr. Şerif Bora Nazlı ve Uzm. Dr. Ardıl Bayram olmak üzere tüm katılımcıların yoğun katkısı ve katılımlarıyla birlikte gerçekleştirdik.

Bu heyecan verici etkinlik serimizin ikincisinde “Bipolar Bozuklukta Karma Durumlar: Kutupta Yaz Gibi Depresyon” başlığıyla Prof. Dr. Kürşat Altınbaş tarafından DSM-5 ile birlikte tanımlanan karma belirtili depresyon kavramının klinik uygulamadaki yansımaları olgular eşliğinde tartışılacak ve ilişkili yazın gözden geçirilecektir. Genç Psikiyatristler Komitesi koordinatörlerimizden Doç. Dr. Fikret Poyraz Çökmüş ve üyelerinden Uzm. Dr. Didem Sücüllüoğlu Dikici’nin tartışmacı olarak yer alacakları vaka sunumu 07.03.2022 tarihinde saat 20:30’da Türkiye Psikiyatri Derneği Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Aktif tartışmacıları ileride güzel sürprizlerin de beklediği bu etkinlik tüm GPK ve AHK (Asistan Hekim Komitesi) üyelerine açık olup çevrim içi toplantı bağlantısı ilerleyen günlerde paylaşılacaktır.

Türkiye Psikiyatri Derneği bünyesinde çevrim içi Zoom platformu üzerinden üç haftada bir etkileşimli gerçekleştirilecek olan vaka toplantıları serimizde, bir alanda klinik ve araştırma deneyimiyle tanınan bir uzmanın kendi seçtiği bir vakasını baştan sona aktarması ve ona GPK üyesi iki genç uzmanın tartışmacı olarak eşlik etmesi şeklinde kurgulanmıştır. Özellikle klinik pratikte zorlayıcı durumlara yönelik vakaların sunulmasının hedeflendiği toplantıda “siz olsaydınız neye bakardınız/ ne sorardınız/ ne incelerdiniz/ ne yapardınız” şeklindeki soruların cevaplarını arayacağız. Vakanın ana hatlarıyla ve ara sorularla önceden belirlenen tartışmacılarla paylaşılması, tartışmanın tüm etkinlik katılımcılarıyla canlı olarak yapılması ve toplantının en fazla 90 dakika sürmesi planlanmıştır.

GPK etkinlikleriyle ilgili önerilerde bulunmak, katkı sunmak, ilerleyen etkinlikler hakkında bilgi almak ve etkinliklere kayıt olmak için Türkiye Psikiyatri Derneği web sitesi üzerinden “Genç Psikiyatristler Komitesi” ne üye olmayı unutmayınız.

Saygılarımızla,

Türkiye Psikiyatri Derneği Genç Psikiyatristler Komitesi Koordinatörleri