DR. JİM VAN OS 43. ULUSAL PSİKİYATRİ KONGRESİ’NDE

psikiyatri.org.tr /

Dr. Jim van Os, 
Maastricht University, Maasttricht Hollanda’da,  Psikiyatri ve Nöropsikiyatri Bölümünde, Psikiyatrik Epidemiyoloji profesörü ve bölüm başkanı. Dr. Van Os, aynı zamanda  Londra, Psikiyatri Enstitüsü’nde Psikiyatrik Epidemiyoloji Bölümünde konuk profesördür.  Dr. OS Psikiyatri Enstitüsü’nde ve Maudsley/Bethlem Royal Hospital’de (Londra)  Psikiyatri bölümünde eğitimini aldı. Klinik eğitiminden sonra, London School of Hygiene and Tropical Medicine’den  Klinik Epidemiyoloji alanında üç yıllık “UK Medical Research Council Training Fellowship” ini kazandı.

 

Dr. Os, Acta Psychiatrica Scandinavica, European Psychiatry, Psychological Medicine, Schizophrenia Research, Schizophrenia Bulletin and The Journal of Mental Health gibi Avrupa ve Amerikan Psikiyatri dergilerinin yazı kurulu üyesidir.

 

Bilimsel ilgi alanı, bipolar (iki uçlu) bozukluğun klinik, kognitif, ve genetik epidemiyolojisi, şizofreni ve depresyondur. Özellikle de bu bozuklukların normal toplumda içinde kesişen boyutlarının varyasyonu, ve bu varyasyonu ortaya çıkaran gen- çevre etkileşimi ve altta yatan kognitif faktörlerin araştırılması Dr. Os’un çalışma alanlarıdır.

 

Tedavi çalışmaları  farklı ruh sağlığı kuruluşlarında “Assertive Community Treatment ve CBT”’ye ve doktor-hasta komünikasyonuna odaklanlanmıştır. 1995-2006 yılları arasında Dr. Os’un çalışma grubu MEDLİNE’daki önde gelen psikiyatrik dergilerde, epidemiyolojik ve genel tıp dergilerinde 250 kadar yayın yapmışlardır.