43. ULUSAL PSİKİYATRİ KONGRESİ’NİN AÇILIŞ KONFERANSI DÜNYA PSİKİYATRİ DERNEĞİ SEÇİLMİŞ BAŞKANI DR. MARİO MAJ TARAFINDAN VERİLECEK.

psikiyatri.org.tr /

Mario Maj 20 Haziran 1953 yılında İtalya’nın Napoli şehrinde dünyaya geldi. Napoli Üniversitesinden, 1977 yılında tıp doktoru ünvanını, 1982 yılında ise psikiyatri uzmanlığını aldı.  1986 yılında İsveç’te Umea Üniversitesinde Davranış Bilimleri alanında doktorasını tamamladı. 1985 yılında Napoli Üniversitesi’ne Mental Hijyen profesörü olarak atandı. Halen Napoli Üniversitesi, Psikiyatri Bölümünde Profesör ve Bölüm Başkanıdır.

1983’ten beri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile işbirliği içinde çalışmakta olup, Sahraaltı Afrika’da, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’da aktif bir araştırmacı ve eğitimci olarak görev yapmaktadır. 1989- 1991 yılları arasında DSÖ’nün Cenevredeki Genel Merkezinde, HİV infeksiyonunun Nöropsikiyatrik Yönlerinin araştırılması ile ilgili DSÖ programının sorumlu yürütücülüğünü yapmıştır.

1994-1997 yılları arasında  Şizofrenik hasta ailelerinin omuzladıkları yükü araştırmak amacındaki Avrupa Toplumsal Programının başkanlığını yapmıştır.

İtalyan Biyolojik Psikiyatri Derneği başkanlığı, Avrupa Psikiyatristleri Derneği Genel Sekreterliği, Dünya Psikiyatri Derneği Yayın Sekreterliği, "European Psychiatry" dergisinde editörlük, ve daha bir çok bilimsel dergide editoriyal kurul üyeliği de yapmış olan Dr. Mario Maj, 2000-2002 yılları arasında  İtalyan Psikiyatri Derneği başkanlığı ve 2003-2004 yılları arasında  Avrupa Psikiyatri Derneği başkanlığını yapmıştır. Dr. Mario Maj halihazırda Dünya Psikiyatri Derneğinin seçilmiş başkanıdır. 

Dr. Mario Maj bugüne kadar “current contents” te indekslenen  51 farklı bilimsel dergide yayın yapmıştır. Bu dergiler tüm psikiyatrik dergileri, ve temel bilimler dergileri, genel tıp dergileri ( Journal of Neurochemistry, Life Sciences, Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, Brain Research, British Medical Journal, Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, AIDS, Clinical Neuropathology, Acta Endocrinologica, Journal of Pineal Research, Archives of Clinical Neuropsychology, and Journal of Neural Transmission) ve sinir bilimi dergileri içermektedir.

Institute for Scientific Information (ISI), “Bilimsel Enformasyon Enstitüsünün”, bilgilerine göre, 1981-2001 yılları arasında yayınlarına en çok atıf yapılan İtalyan psikiyatristidir.

Dr. Maj’ın araştırma yelpazesi, klinik psikiyatri (duygudurum ve psikotik bozukluklar), klinik farmakoloji (duygudurum dengeleyicileri) ve biyolojik psikiyatri (duygudurum ve psikotik bozuklukların biyolojik bağlantıları) alanlarını içermektedir.