DR. PSİKOLOG TURHAN CANLI 43. ULUSAL PSİKİYATRİ KONGRESİ'NDE

psikiyatri.org.tr /

Yard. Doç. Dr. Psikolog Turhan Canlı

e-mail: turhan.canli@sunysb.edu

 

Psikolog ve sinirbilimci. Ayrıca sinirbilim çalışmalarında etik konusuna yoğunlaşmıştır.

 

Eğitimini Tufts (1988) ve Yale (Doktora, Biyopsikoloji, 1993) üniversitelerinde tamamladı. Yale ve Stanford üniversitelerinde doktora sonrası araştırmacı oldu.

 

2001’de Stony Brook Üniversitesi Psikoloji Fakültesi’ne katıldı. Kendisi ayrıca Stony Brook Genetik lisans programı üyesi ve  Almanya Wurzburg Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Araştırmaları kişilik, emosyon, bellek ve bireysel farklılıkların biyolojisine odaklanmıştır. İşlevsel magnetik rezonans görüntüleme, magnetik beyin uyarısı ve moleküler genetik teknikleri kullanarak, “emosyonel deneyimlere yanıtlarımızda birbirimizden nasıl ve neden ayrılıyoruz” sorusunu araştırmaktadır.

 

Bilirkişi olduğu özgül alanlar: Beyin görüntüleme, beyin uyarımı, fMRI, emosyonun beyin temelleri, cinsiyet farkları ve sinir bilimlerinde etik

 

2002’de Amerikan Psikoloji Birliği’nce Davranış Sinirbilim hakkındaki en iyi yayına verilen Büyük Marquis Ödülü’nü kazanmıştır. Bugünlerde “Kişiliğin Biyolojisi” adlı bir kitap hazırlamaktadır.