TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ BASINDA YER ALAN ŞİDDET SAHNELERİ KONUSUNDA UYARDI

psikiyatri.org.tr /

 

TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ


İSTANBUL ŞUBESİ

Kuruluşu: 1998
34-87/066

Yönetim Kurulu
2005-2007

Başkan
Doç. Dr. O.Kaan KORA

2. Başkan
Dr. Hüseyin SOYSAL

Genel Sekreter
Dr. Semra YALÇINKAYA
 
Sayman
Dr. Fatih ÖNCÜ

Şube Bilimsel Toplantılar Sekreteri
Dr. Cem Taylan ERDEN

Adres
19 Mayıs Mah. Operatör Raif Bey Sokağı Moralı Apt. No: 31 / 2
Şişli / İstanbul

Tel:0212-219 97 77
Fax:0212-343 00 95
e-posta
 tpdistanbul@yahoo.com

Sayı: 2007 - 11.01.2007

Sayın İlgili,                                        

            Hepimiz şiddetin, suç karşısında cezalandırma amacı taşıyor olsa da kullanımına karşıyız, karşı çıkmalıyız. Şiddeti önlemenin yolunun daha fazla şiddet kullanmaktan geçmediğini, şiddetin şiddeti doğurduğunu da biliyoruz. Şiddet kullanımına yatkın, şiddeti hayatının bir parçası haline getirmiş yetişkinlerin aslında şiddete maruz kalmış veya buna tanıklık etmiş çocuklar olduğunu da artık öğrendik. Peki yetişkinler olarak bütün bunları kabul ederken, henüz gördüğünü, duyduğunu anlama ve kavrama yeteneğinin yeterince gelişmediğini kabul ettiğimiz çocukları şiddete maruz bırakırken, buna tanıklık etmelerine izin verirken neden bu bildiklerimizi kullanmıyoruz?
            Günlerdir neredeyse tüm yayın organlarında bir insanın asılarak öldürülme sahnesi, bu konuda hiç bir duyarlılık işareti olmaksızın, haber niteliği taşıyan bir görüntüymüşcesine defalarca tekrarlanmakta. Üstelik bu görüntülerin yayınlanmasının hemen arkasından aynı sahneleri tekrarlamak isteyen, aslında sadece oyun oynayan ve ölen çocukların haberlerinin de gelmesine rağmen. “Zaten her yerde yayınlandı, veya yayınlanacak, bir tek biz karşı çıksak ne değişir” türünden bireysel ya da kurumsal sorumluluk duygusundan uzak savunmalar da bu sürecin doğurduğu ve doğuracağı sonuçların sorumluluğunu üzerimizden atmaya hiçbirimiz için yeterli olmayacaktır.
            Tüm medya kuruluşlarını ve mensuplarını bu ve benzeri konularda ilkeli ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Birbirine hoşgörülü yaklaşan, huzuru ve barışı arayan bireylerden oluşan bir toplumu hepimizin arzuladığına eminiz. Bunu sergilediğimiz davranışlar ve duruşumuz ile de göstermeliyiz.
       Göreceğimiz herşeyin daha iyi olması dileğiyle saygılarımı sunarım

Doç. Dr. Kaan KORA

Türkiye Psikiyatri Derneği
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı