İMİPRAMİN'İN PİYASADAN KALDIRILMASINA TPD TEPKİSİ

psikiyatri.org.tr /

4 Kasım 2006

 

 

Novartis İlaç AŞ Genel Müdürlüğüne,

 

Çok yakın zamanda tüm meslektaşlarımıza gönderilen mektuplardan firmanızın 2007 Mart ayından itibaren çok önemli bir antidepresan ilaç olan Tofranilin üretimini durduracağı ve Türkiye piyasasında artık bulunmayacağı anlaşılmaktadır. Bu mektubunuz başta TPD Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi üyeleri olmak üzere tüm meslektaşlar arasında neredeyse infial yarattığını söylemek isterim.

 

İmipramin (Tofranil) bir antidepresan olarak tüm dünyada son derece değerli bir altın standarttır. Hemen tüm yeni antidepresanların kendilerini bu altın standartla karşılaştırdığı sayısız çalışma bunun en güzel örneğidir. Üstelik imipramin (Tofranil) yalnızca depresyonda değil bir dizi başka endikasyonda da etkili biçimde kullanılmaktadır. Öte yandan ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve halkın alım gücü dikkate alındığında Tofranil gibi ilaçların önemi bir kat daha artmaktadır. Tüm bu özellikle dikkate alındığında bir benzetme yapacak olursak Tofranili Türkiye piyasasından kaldırmak bir bakıma ülkeden aspirini, penisillini kaldırmak gibidir. Yeni nesil antidepresanların elbette yan etkiler ve kullanım kolaylıkları gibi yönlerden bazı üstünlükleri olabilir. Ancak, herşeyin ötesinde ve yalnızca yeni nesil antidepresanların yetemediği, yeterli yanıtın alınamadığı depresyon hastalarında Tofranilin yeri ve önemi düşünüldüğünde firmanızın aldığını öğrendiğimiz bu karar Türkiye Psikiyatri topluluğunun kabul edemeyeceği bir karardır.

 

Bu kararınızın acilen yeniden gözden geçirilerek geri alınmasını, Türkiye Psikiyatri topluluğunun bu talebi gerçekleşmediği takdirde bu konunun Uluslararası Novartis Genel Merkezi, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Psikiyatri Birliği gibi uluslararası platformlara Türkiye Psikiyarti topluluğu adına taşımayı Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı olarak ivedi görev sayacağımı bilmenizi isterim.

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Şahika Yüksel

Türkiye Psikiyatri Derneği

Başkanı