WHO VE WPA : Güney Asya Afetzedelerine Yardım İçin İşbirliği

psikiyatri.org.tr /

Merkez üssü Endonezya’da bulunan deprem ve birçok Güney Asya ve bir Afrika ülkesini etkileyen tsunami etkisiyle ortaya çıkan felaketlerin etkilerini azaltma çabalarına Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) de katılıyor. WPA deprem bölgesinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile işbirliğinin bir ön adımı olarak durum değerlendirmesi yapıldı.

Merkez üssü Endonezya’da bulunan deprem ve birçok Güney Asya ve bir Afrika ülkesini etkileyen tsunami etkisiyle ortaya çıkan felaketlerin etkilerini azaltma çabalarına Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) de katılıyor. WPA deprem bölgesinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile işbirliğinin bir ön adımı olarak durum değerlendirmesine başladı. Bölgeyi incelemiş olan WHO Ruh Sağlığı Bölümü Başkanı Dr. B. Saraceno ve WPA Güney Asya Bölge Temsilcisi P. Deva, orada şu an ihtiyacın daha çok temel sağlık, barınma, cenazelerin kaldırılması gibi noktalarda yoğunlaştığını belirlemiştir.

WPA Başkanı Ahmet Okasha'nın bildirdiğine göre ülkelerden BM’e gönderilen yardımlar Kofi Annan Çokyönlü Tsunami Yardım Fonu’nda toplanmış ve bu fondan Dünya Sağlık Örgütü ve BM yardım ekiplerine proje bazında harcanmak üzere para aktarılmıştır (Endonezya 36,000,000 ABD doları -8 proje-, Sri Lanka 12,500,000 ABD doları -1 proje-, Maldivler 6,085,000 ABD doları - 7 proje-, Somali 275,220 ABD doları -1 proje-, bölgesel faaliyetler için 12,200,000 ABD doları) ve 27.100.000 ABD doları için de güvence alınmıştır.

WPA ve üye ülkelerin bu yönde bütçesi, süresi, sonuçları açık bir projesi olursa, WHO Ruh Sağlığı bölümünün bu fonların bir bölümünün ruh sağlığına ayrılmasını isteyebileceği, öte yandan bu ölçütlere uymayan projelere para verilmeyeceği bildirildi. Öte yandan WPA üyelerinin yardımlarını göndereceği bir banka hesabı da açılmış ve ilan edilmiştir.