WPATH Harry Benjamin Yaşam Boyu Üstün Hizmet/ Savunuculuk Ödülü'nün sahibi Prof. Dr. Şahika Yüksel oldu...

psikiyatri.org.tr /

Cinsel kimlik ve LGBTİ+ ruh sağlığı, ruhsal travma, şiddet ve ayrımcılık konularında Türkiye’de öncülük etmiş hocamız Prof. Dr. Şahika Yüksel, WPATH (World Professional Association for Transgender Health/ Dünya Transgender Sağlığı İçin Profesyoneller Birliği) tarafından WPATH Harry Benjamin Lifetime Distinguished Advocacy Award’a (WPATH Harry Benjamin Yaşam Boyu Üstün Hizmet/ Savunuculuk Ödülü’ne) layık görülmüştür.  Bu ödül trans kişilerin sağlığının ve haklarının desteklenmesine yönelik katkı sunan kişilerin çalışmalarını onurlandırmak için verilmektedir. Prof. Dr. Şahika Yüksel bu kıymetli ödülü Türkiye’den almaya layık görülen ilk kişi olarak bizleri de onurlandırmıştır.

 

Bu gurur verici ödül için kendisini kutlar, onurlu mücadelesinin ve çalışmalarının bizlere ışık tutmaya devam etmesini dileriz.

 

Türkiye Psikiyatri Derneği

Cinsellik ve Cinsel Bozukluklar Bilimsel Çalışma Birimi

 

Prof. Dr. Şahika Yüksel kimdir?

 

 

İstanbul Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi ve aynı kurum bünyesindeki Psikososyal Travma Programı’nın (PSTP) kurucusudur.

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin eski başkanı olup Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Kadın Ruh Sağlığı Çalışma Birimi Koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2013 yılında 41 yıl çalıştığı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı’dan ayrıldıktan sonra eğitim, klinik psikoterapi ve danışmanlık çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir.

Londra Psikiyatri Enstitüsünde Davranış Psikoterapisi eğitimi, Londra, Kadın Terapi Merkezi’nde feminist terapi eğitimi, Londra Grup Analizi Enstitüsü’nde grup tedavisi eğitimi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünde misafir Öğretim Üyeliği gibi farklı merkezlerde ve farklı alanlarda eğitim ve klinik çalışmaları yapmıştır.

Akademik çalışmalarını farklı sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmaları ile bütünleştirmiştir; Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesi ve CETAD (Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği) kurucu üyesi olup halen onur kurulu üyesidir.
 

Avrupa Travmatik Çalışmalar Derneği (ESTSS) kurucu üyesi ve Uluslararası Travmatik Çalışmalar Derneği (ISTSS) üyesidir. 2003-2008 ISTSS Sosyal Politikalar ve İnsan Hakları Grubu Koordinatörü olarak görev yapmış; travma ve cinsellik konularında ulusal ve uluslararası birçok toplantının düzenlenmesinde yer almıştır. 1999’da Avrupa Travmatik Stres Çalışmaları Derneği 6. Avrupa Kongresi Başkanlığını üstlenmiştir.
Dünya Sağlık Örgütünün “Transgender” tanı başlığı altındaki ICD Uzlaşı Komitesinde yer almaktadır.

35 yıldır ağırlıklı olarak travmatik etkenler ve şiddetin ruh sağlığına etkisi üzerine çalışmaktadır. Klinik çalışmaları, araştırmaları ve toplumsal haberdarlığı artırmaya yönelik çalışmalarında özellikle insan eli ile kasıtlı olarak oluşturulan travmalar, aile içi travmalar, ayrımcılık, homofobi ve ırkçılık konularında yoğunlaşmaktadır.

Bir diğer ilgi alanını cinsellik ve cinsel kimlik sorunları oluşturmaktadır. Kadınların cinsiyetleri nedeni ile maruz bırakıldıkları ayrımcılık, şiddet ve bu nedenle oluşan ruhsal sorunları konularına feminist bakış açısından yaklaşmaktadır. İlgi alanlarında yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi ve kitapları bulunmaktadır.