Yeni Zelendada Yaşanan İnsanlık Dışı Terör Saldırısını Kınıyoruz!

psikiyatri.org.tr /

Basına ve kamuoyuna;
 

Dün Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki ayrı camide düzenlenen silahlı saldırı sonucu 49 kişi katledilmiş, pek çok insan da yaralanmıştır. 

 

Şiddet, savaş, kayıplar ve acıların olmadığı bir dünyada yaşama hakkını savunan tüm insanlar, yaşanan bu vahşet sonrası derin bir şekilde sarsılmıştır.  Nefret, öfke ve şiddetin giderek sıradanlaştırıldığı hatta yüceltildiği politikaların bir sonucu olarak bireylerin fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü bu denli sarsan travmalar daha çok yaşanır hala gelmiştir. 
 

Türkiye Psikiyatri Derneği olarak  barışa, kardeşliğe, toplumsal dayanışmaya, en temel insan hakkı olan yaşama hakkına kasteden bu insanlık dışı terör saldırısını kınıyor, yaşamını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 
 

Ayrıca; saldırı sırasında çekilen görüntülerin internet ortamında yayımlanması, katliamlara ve şiddete karşı duyarsızlaşmaya, yeni travmaların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu paylaşımları yapan hem basın organları hem de yurttaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.


Saygılarımızla,


TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ 


MERKEZ YÖNETİM KURULU