Filistin Halkının Yanındayız

psikiyatri.org.tr /

 
Bugün halkların yüreğine ölüm tohumları ekenler, yarının coğrafyasında yaşanacak savaşların ve yıkımların da müsebbibi olacaktır. İnsanlığın vicdanına açılan yaraların sonuçlarının en yakın tanıklarından olan biz psikiyatrlar, yaşama hakkını savunmaya çalışan silahsız insanlara yapılan bu katliamda Filistin halkının yanındayız. Filistin halkını yok etmeye yönelik insanlık dışı saldırıları nedeniyle İsrail devletini kınıyoruz.
Ruh sağlığı çalışanları olarak barışın ne denli önemli olduğunu biliyor ve sonuna kadar savunuyoruz. Savaşı, zulmü, işkenceyi ve baskı ve sindirmeyi, ablukayı, insanların ölümünü, çocukların acı çekmesini kabul etmiyoruz. Yıkıcılığın insan doğasının önüne geçilemez bileşeni olduğunu öne sürenlerin aksine, insan ruhunun kararlı bir şekilde barış talep eden, irade ve gücünü ortaya koyan ve dayanışma becerisini sergileyebilen yönüne dikkat çekmek istiyoruz.
Ülkemiz ve Dünya’da hekimler ve sağlık çalışanları, meslek örgütleri savaşa ve şiddete karşı içtenlikli, onurlu ve kapsayıcı bir dayanışma oluşturmalı ve harekete geçmelidir. Savaş ve şiddete karşı bu tutum mesleki kimliğimizden gelen sorumluluğumuzun doğal sonucudur.
 
Türkiye Psikiyatri Derneği
Merkez Yönetim Kurulu