Son Günlerde Kamuoyunu Meşgul Eden Haberlerle İlgili Basın Açıklaması

psikiyatri.org.tr /

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden cinayet haberleri ve ardından yapılan televizyon programlarında toplum ruh sağlığının hiçe sayıldığı, mesleki sınırların göz ardı edildiği ve çeşitli etik ihlallere sebebiyet verebilecek davranışlarda bulunulduğu dikkat çekmektedir. Türk Psikologlar Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği olarak aşağıda sıralanan konuları dikkatinize sunarız:
 
Bir ruh sağlığı çalışanı kendisinin değerlendirmediği, değerlendirme konusunda gerekli bilimsel araçları kullanmadığı kişilerle ilgili olarak hiçbir kitle iletişim aracında tanı ve yorumda bulunamaz.
 
Bir ruh sağlığı çalışanı danışanı ile ilgili bilimsel temellere dayanan bilgiyi kişinin onayı olsa bile magazin malzemesi haline getirerek televizyon ekranlarından paylaşamaz.
 
Suçla ilgili davranışlarla ruhsal hastalıklar arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Böyle bir bağlantı varmış gibi konuşmak ruhsal hastalığı olan bireylerin ve ailelerinin damgalanması demektir. Kaldı ki ruh sağlığı çalışanları bazı hastalık ve/veya belirti kümesine yönelik adlandırmaların çeşitli şiddet olaylarıyla yan yana kullanılmasından kaçınır, yan yana kullanılmaması için mücadele eder. 
 
''Suç analisti” vb. etiketlerle televizyon ekranlarına çıkan kişilerin, bireylerin ruh sağlığına yönelik yaptığı yorumlar  kabul edilemez. Ruh sağlığı ancak alanında uzman kişilerin etik sınırlar içerisinde yorum yapabileceği bir alandır. Etik sınırları korumak hem “uzmanların” hem de bu kişileri televizyon programlarına davet eden kişilerin sorumluluğundadır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.