TPD Basın Açıklaması: Yine ölüyoruz...

psikiyatri.org.tr /

Yine ölüyoruz…

Ankara’da 5 ay içerisinde üçüncü patlamayı yaşadık. 13 Mart 2016 tarihinde Kızılay Güvenpark’ta meydana gelen patlama sonucunda ilk resmi rakamlara gore 27 kişi hayatını kaybetmiş ve 75 kişi yaralanmıştır.

Onlarca insanımız ölüyor, yüzlercemiz yaralanıyor ve milyonlarcamız örseleniyor, kaygılanıyor, korkuyor, acı çekiyor ve yas tutuyor.

Biz ruh sağlığı çalışanları olarak bilinmesini isteriz ki;

i. Ülkemizde yaşanan toplumsal travmaları önlemek,

ii. Bu travmalardan etkilenen insanlarımızın yaralarını sarmak için tüm bilgi, beceri, yetki ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için sonuna kadar çalışacağız, mücadele edeceğiz.

Toplumsal acıların ve şiddetin yaygınlaştığı ülkemizde başta yöneticiler olmak üzere tüm yetkilileri aynı sorumluluğu almaya davet ediyoruz. Şiddete ve insanın acı çekmesine karşı mücadelemizin topyekün ve ortak olduğunu hatırlatmak isteriz.

İnsan yaşamını hedef alan, tüm yurttaşlarımızı etkileyen, yılgınlık yaratmayı amaçlayan terörü bir kez daha lanetliyoruz.

Saldırı sonucunda hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara  acil şifalar diliyoruz. 

Saldırıdan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen kişilere bu saldırının etkileriyle baş edebilmesini sağlamak amacıyla Türkiye Psikiyatri Derneği’nin de bileşenlerinden biri olduğu Psikososyal Dayanışma Ağı aracılığıyla psikososyal destek sağlayacağımızı duyurmak isteriz.

Artık ölmeyelim…

Saygılarımızla

Türkiye Psikiyatri Derneği

Merkez Yönetim Kurulu

 

Ankara Psikososyal  Dayanışma Ağı İletişim Bilgileri

Telefon: 0312 310 66 36  E-Posta: pda.ankara@gmail.com

Psikososyal Dayanışma Ağı Bilgilendirme Metni I için tıklayınız.

Psikososyal Dayanışma Ağı Bilgilendirme Metni II için tıklayınız.