TPD GAZİANTEP ŞUBESİ ÜYELERİNİN KATILIMI İLE İLK BİLİMSEL TOPLANTISINI YAPTI

psikiyatri.org.tr /

TPD Gaziantep Şubesi Toplandı

Türkiye Psikiyatri Derneği’ne yeni katılan şubelerden olan Gaziantep Şubesi üyeleri 09.01.2005 tarihinde Gaziantep Tuğcan otelde biraraya geldi. Şube istişare toplantısı ve eğitim faaliyetinde bulunan üyeler, bilimsel toplantılarda güncel psikiyatrik konularda bilgi alışverişinde bulundu.

Genel merkez ve şube arasında gerçekleşen günün ilk oturumu olan istişare toplantısına TPD Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Sercan ve Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda Mustafa Sercan tarafından, Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun almış olduğu güncel kararlar anlatıldı. Ardından Şube Yönetim Kurulu üyeleri taleplerini dile getirdiler.

Şube başkanı Doç. Dr. Haluk Savaş Şube gelirlerinin nasıl değerlendirileceğine ilişkin soru ve görüşlerini iletti. Doç. Dr. Hamdi Tutkun da Gaziantep’te gerçekleştirilen 13. Anadolu Psikiyatri Günleri’ne ilişkin gelirlerinin dökümünü sundu.

Öğle yemeğinin ardından bilimsel konuların tartışıldığı oturumlara geçildi. İlk olarak Gaziantep Şube Merkez Delegesi Yrd. Doç. Dr Medaim Yanık, Alkol Bağımlılığı konusunda sunumda bulundu. Ardından Gaziantep Şube Saymanı Dr. Mehmet Yumru, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü, Psikiyatri Çekirdek Eğitim Müfredatı ve Asistan Karnesi ve Doç. Dr. Mustafa Sercan, Adli Psikiyatri ve Yeni Türk Ceza Kanunu konularında sunum yaptılar.

Gaziantep Şubesine bağlı Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Adıyaman illerinden toplantıya katılan üyeler bu tür eğitim faaliyetlerinin belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiğini söyleyerek memnuniyetlerini dile getirdiler. Toplantının sonunda konuşan TPD Gaziantep Şube Başkanı Doç. Dr. Haluk Savaş; ‘Bölgemizdeki psikiyatristler bölge halkına daha iyi hizmet verebilme adına ülke çapında ve yurt dışında toplantılara katılmakta ve önemli görevler üstlenmektedir. Şubemiz adına yaptığımız bu ilk faaliyetin ulaşım, yoğun iş yükü gibi nedenlerle ulusal etkinliklere katılamayan meslektaşlarımızın biraraya getirilmesi açısından önemli olduğu düşüncesindeyiz. Bu etkinliğin şubemiz amaçlarından olan bölge psikiyatristlerinin sürekli eğitimi ve mesleki dayanışmayı artırmak konularında yarar sağlayacağı yadsınamaz. Şubemiz TPD’nin en yeni şubelerinden olmakla birlikte en etkin şubeler arasında yer almaktadır. Yılda 3-4 kez düzenleyeceğimiz eğitim faaliyeti etkinlikleri ile daha sık biraraya gelip bilgi paylaşımında bulunmayı planlıyoruz’ dedi.