Hekime hakaret ve tehdide ceza.-İstanbul Tabip Odası'ndan

psikiyatri.org.tr /

İstanbul Tabip Odası’nın açtığı davalar sonucunda hekime yönelik şiddet olaylarında yeni hukuki kazanımlar elde edildi.

Açılan davalar sonucu; hekime hakaret eden, tehdit yönelten kişiler de ceza aldı. Memnuniyet yaratan bu kararların ayrıntılarını aşağıda paylaşıyoruz.

1. Olay:
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yaptığı sırada sessiz olmaları konusunda uyarıda bulunduğu hasta H.Ç’nin ve hasta yakını C.K’nin hakaret ve fiziki saldırısına maruz kalan Dr. C.D ve Dr. H.F’nin davası sonuçlandı.

Bakırköy 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce Dr. C.D’ye fiziki saldırıda bulunması nedeniyle C.K’ye 3 bin lira adli para cezası, tehdit eden  H.Ç’ye ise tehdit nedeniyle 1.500 TL para cezası verildi. Yine  H.Ç, Dr. H.F’ye hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

2. Olay: Dr. Yeliz Mutlu’nun Paşabahçe Devlet Hastanesi Acil Servisi’ndeki nöbeti sırasında beyin kanaması şüphesiyle başka hastaneye sevk ettiği hastanın yakınları tarafından tehdit edilmesi nedeniyle  “birden fazla kişi ile tehdit" suçundan Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sonuçlandı.

Dr. Yeliz Mutlu’yu "Sen buradan çıkınca gününü göreceksin", "Yüzümüzü unutma, daha sonra görüşeceğiz, dışarı çıkacaksın, bizden kork" şeklinde tehdit eden her 3 sanık ayrı ayrı 1 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Verilen bu cezaların ardından görüştüğümüz İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, bu kararların memnuniyet verici olduğunu, mutlak surette bir caydırıcı etkisi olacağını belirtti ve “Yine de daha köklü hukuksal değişiklikler yapılmadan sorunu yok edemeyiz” dedi. Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinden bu yana Hükümet’in bu konuda somut bir adım atmadığının altını çizen Dr. Çerkezoğlu, TTB’nin şiddetin önüne geçmek adına Türk Ceza Kanunu’na eklenmek üzere hazırladığı ek maddenin Meclis kapanmadan yasalaştırılması gerektiğine işaret etti.

İstanbul Tabip Odası websitesindeki haber için tıklayınız